1-0 την Νόα και... τέλος η Ευρώπη!

ΑΕΚ
Η ΑΕΚ βρήκε μόλις ένα τέρμα (από τα τουλάχιστον τρία που χρειαζόταν), επικράτησε με 1-0 της Νόα, αλλά η ήττα με 3-1 του "δικεφάλου" στο πρώτο παιχνίδι έστειλε την ομάδα της Αρμενίας στην επόμενη φάση (play off) του Conference League και την ΑΕΚ... σπίτι της (θα περιοριστεί στις εγχώριες διοργανώσεις δηλαδή). Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 τελικές προσπάθειες (έναντι επτά της Νόα), μόλις οι έξι στην εστία, κέρδισε δώδεκα κόρνερ και έδειξε ότι ήθελε αλλά δεν μπορούσε (ή ότι της έλειψε και η τύχη).

Το "φιλμ" της αναμέτρησης:

3' Ο Τσούμπερ έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσαντσάρεβιτς στο τετ α τετ.

4' Σέντρα του Μάνταλου από αριστερά, κεφαλιά του Ρότα από το ύψος του πέναλτι για να βγάλει εκ νέου ο Τσαντάρεβιτς.

6' Άστοχη η γυριστή κεφαλιά Λιούμπισιτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον.

7' Σέντρα σουτ του Μάνταλου, μπλόκαρε εύκολα ο Τσαντσάρεβιτς.

11' Κακό και άστοχο μακρινό σουτ του Γκάμπος, δεν ανησύχησε ο Στρακόσα.

14' Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου στο δεύτερο δοκάρι, η κεφαλιά του Τσούμπερ ήταν άστοχη με τον Κάλενς να βρίσκεται σε καλύτερη θέση.

21' Διαγώνιο σουτ του Γκρεγκόριο από δεξιά, έπεσε και μπλόκαρε ο Στρακόσα.

21' Λάθος από τον Κάλενς, βγήκε στο τετ α τετ ο Γκρεγκόριο, αλλά ο Περουβιανός τον πρόλαβε και ο Στσκόσα μπλόκαρε.

28' Διπλή καλή στιγμή για την ΑΕΚ αρχικά με την σέντρα σουτ του Ελίασον και εν συνεχεία με την κεφαλιά κεφαλιά του Κάλενς (μετά την σέντρα του Πήλίου από αριστερά). Και οι δύο τελικές σταμάτησαν στον Τσαντσάρεβιτς.

32' Μετά από λάθος πάσα του Λιούμπιστις, βγήκε μπροστά ο Πίνσον και σούταρε από πλάγια θέση με το αριοστερό υπό την πίεση του Βίντα αλλά ήταν άστοχος.

35' Σουτ του Ρότα μετά την πάσα του Τσούμπερ, δύο αμυνόμενοι της Νόα έπεσαν πάνω στην μπάλα, η οποία κόντραρε και πέρασε λίγο έξω απο το αριστερό κάθετο δοκάρι.

35' Ολομόναχος στην περιοχή ο Γκατσίνοβιτς δεν έπιασε καλά το εναέριο σουτ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου. Άστοχο στην συνέχεια το σουτ του Ελίασον.

37' ΔΟΚΑΡΙ. Μετά από σέντρα του Τσούμπερ από αριστερά, εξαιρετική κεφαλιά του Μάνταλου, η μπάλα τράνταξε οριζόντιο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Τσαντσάρεβιτς.

37' Πολύ άστοχο το μακρινό σουτ του Κάμπος.

39' Βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΚ ο Πινσόν, αλλά ο Βίντα τον έκλεισε και το σουτ του Γάλλου ήταν άστοχο.

43' Καταπληκτική προσπάθεια από δεξιά του Ελίασον, ο οποίος άδειασε δυο παίκτες και πλάσαρε σημαδεύοντας την απέναντι γωνία, η μπάλα κάπου βρήκε και πέρασε κόρνερ.

44' Ολομόναχος στην καρδιά της περιοχής ο Λιούμπισιτς, δεν πρόλαβε να εκτελέσει σωστά και να σκοράρει μετά την κεφαλιά - πάσα του Κάλενς.

46' Κόντραραν σε σώματα αμυνομένων της Νόα οι προσπάθειες του Γκατσίνοβιτς και του Ελίασον στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου.

47' Άστοχη η εντός περιοχής κεφαλιά του Τσούμπερ μετά από την σέντρα του Ελίασον από δεξιά.

56' ΔΟΚΑΡΙ. Εξαιρετικό πλασαριστό σουτ του Μανβελιάν από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να αποκρούεται από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας το Στρακόσα και να καταλήγει άουτ.

73' Πολύ καλό διαγώνιο σουτ του Ρότα, έπεσε στην δεξιά του γωνία ο Τσαντσάρεβιτς και παραχώρησε κόρνερ.

76' Εκπληκτική επέμβαση του Τσαντσάρεβιτς σε τρομερό σουτ του Ρότα εκτός περιοχής.

78' Γέμισμα του Φερνάντες, ο Βίντα κατέβασε με το στήθος, αλλά η προβολή που επιχείρησε ήταν άστοχη.

85' Πολύ άστοχο και βιαστικό το μακρινό σουτ του Τσούμπερ με το αριστερό.

89' Σουτ του Λαμέλα με το αριστερό από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

90+2' ΓΚΟΛ 1-0. Μετά από σέντρα του Φερνάντες από δεξιά η προβολή του Τσούμπερ από κοινού με τον Γκονσάλο Σίλβα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσαντσάρεβιτς. Το τέρμα χρεώθηκε στον Σίλβα ως αυτογκόλ.

90+7' Σέντρα σουτ του Χατζισαφί από την γωνία της περιοχής περιοχής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

90+9' Άστοχο το εκτός περιοχής και από πλάγια θέση σουτ του Κοϊτά.

Διοργάνωση: Conference League