2.400 (εντός έδρας) γκολ για την ΑΕΚ

Άρολντ Μουκουντί
Στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης της Νέας Φιλαδέλφειας ο Αρόλντ Μουκουντί σκόραρε με κεφαλιά (μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαμέλα) και ισοφάριζε η ΑΕΚ την Λαμία (1-1 ολοκληρώθηκε τελικά το παιχνίδι).

Σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της διοργανώτριας αρχής (Super League) ήταν το γκολ αριθμός 2.400 που σημείωσε η ΑΕΚ στα εντός έδρας παιχνίδια της σε επίπεδο πρωταθλήματος (Α' Εθνική / Super League).

Οι "κιτρινόμαυροι" σε 1.033 αναμετρήσεις ως γηπεδούχοι από την αγωνιστική περίοδο 1959-60 μέχρι σήμερα έχουν μέσο όρο 2,32 γκολ ανά αγώνα. Το πρώτο εντός έδρας γκολ στην ιστορία της ΑΕΚ στην Α' Εθνική έχει σημειώσει ο Ανδρέας Σταματιάδης την 1η Νοεμβρίου 1959 στην νίκη με 5-1 για την δεύτερη αγωνιστική εκείνης της σεζόν.